Tehlikeli Yükseklik: Everest Trail Yarışı

Anonim

Altı gün. Altı aylık eğitim. Yüz altmış kilometre. Yükseklikte 25.000 metreden fazla değişim var. Everest Trail Race, kalp ya da ayakların zayıflığı için değildir.

Dünyanın en seçkin sporcuları spor salonuna yapılan gezilerden memnun değiller. Tahmin etmemiz gerekirse, elektrikli aletler ile tıraş olduklarını, dişlerini çelik yünle fırçaladıklarını ve kahvaltılık gevreklerine viski döktüklerini söyleyebilirdik. Ve fiziksel yetenekleri yerine getirmeye geldiğinde, sadece aşırı uçlar yapacak.

Everest Trail Yarışı, gezegendeki en yüksek yüksekliğe sahip ultra maratonlardan biridir. Katılımcılar sadece bir maratonun olağan fiziksel ve zihinsel zorluklarına değil, aynı zamanda benzersiz bir vergi alanına, öngörülemeyen havaya ve acımasız irtifada acımasız yükselişlere de maruz kalmaktadır.

Diğer bir deyişle, badassesin sadece geçerli olması gerekir.

Daunting Kursu

Everest Trail Race, Himalayaların uzak Solukhumbu bölgesinde Kasım ayında altı gün boyunca koşulan çok aşamalı bir ultra maraton. Koşucular, Everest, Lhotse, Makalu ve Kangchenjunga gibi dünyanın en yüksek dağlarının unutulmaz manzaralarına bakılıyor. Ancak pozitif ve negatif yükseklik arasındaki toplam fark 29.000 metreden fazla olduğunda, manzara nefesinizi alan tek şey değildir.

Kesin kurs her yıl değişir. Rota, kir yolunu ve yüksek dağlık arazilerle basamak bölümlerini birleştirir. Altı aşama için tipik günlük mesafeler 20 km ile 30 km arasındadır, yükselişler ise günde birkaç yüz metreden birkaç bine kadar değişebilir. Toplamda, koşucular 160 km'lik bir mesafeyi kapsamaktadır.

Bir ömür boyu maceraya başlamadan önce, Everest Trail Race'deki katılımcılar, her bir aşamadaki detayları özetleyen bir yol kitabı alırlar. Yarış direktörü, her sabah, günün yarışından önce gerekli olan diğer bilgileri sağlar.

Giriş koşulları

Tahmin ettiğin gibi Everest Trail Race herkes için değil. Olağanüstü bir fiziksel uygunluk seviyesi, yoğun bir irade gücü ve bir yığın çılgınlık alır.

Yarış, 18 yaşından büyük olan ve tıbbi gereksinimleri karşılayan erkek veya kadın herkese açıktır. Tüm katılımcılar genel tıbbi kayıtları ve bir dinlenme-elektrokardiyogram sonuçlarını sunmalıdır. Bir stres testi de ETR Organizasyonu tarafından şiddetle tavsiye edilir.

Rakipler bireyler veya takımlar olarak girebilir. Takımlar herhangi bir cinsiyetin üç veya daha fazla üyesinden oluşur. Yarışta kalmak için, bir takımın en az iki üyesi tüm kursu tamamlamalıdır. Katılımcılar bir takımın parçası olmak için ek bir kayıt ücreti öderler.

Giriş maliyetleri her yıl değişir. Giriş ücretine ek olarak, bir katılımcının ödemesi şunları içerir:

  • Yurtiçi ve yurtdışı uçuşlar
  • Tüm yerel ulaşım
  • binalar
  • Yarışma öncesi ve sonrası tüm yemekler ve ayrıca yiyecekler
  • Kamp alanlarında ve yarış boyunca tıbbi yardım
  • Bireysel sıralamalar ve kayıtlı ekipler için takım sıralaması
  • Kursu tamamlayanlar için madalya ve tişört

İlk kayıt ücretinin 500 sterlininin ardından, 1 Eylül'e kadar gerçekleşecek olan ödemenin tam olarak yerine getirilmesi gerekmektedir. 2014 yılı için toplam giriş maliyeti 2, 800 £ idi.

Ekipman ve kamp

Hiçbir maraton kolay değildir, ama Everest'in gözbebeği altındaki herhangi bir maraton tamamen kendi hayvanıdır. Burası, komik işaretlere sahip seyirciler tarafından neşelendirdiğiniz, yerel bir dalışla bittiğiniz ve daha sonra kendi yatağınızın konforunda geçtiğiniz, cushy bir kentsel yarış değildir.

Everest Trail Yarışı'ndaki yarışmacılar tüm takımlarını sırtüstü çekiyor ve geceyi kamplarda geçiriyorlar. Yarış organizasyonu, her koşucu için bir uyku tulumu, kafa feneri, pusula, çakmak, saat, düdük ve temel ilk yardım malzemeleri de dahil olmak üzere bir dizi zorunlu malzemeyi içeren bir paketi taşımasını gerektirir. Zorunlu malzemelerin taşınmaması, ceza veya diskalifiye edilir.

Geceler önceden seçilmiş sitelere dikilmiş iki kişilik çadırlarda geçirilir. Koşucular kayıt sırasında çadır arkadaşlarını talep edebilirler, aksi takdirde cinsiyet ve milliyete göre ayrılacaklardır. Uyku kamplarına ek olarak, her kampta tuvalet çadırları, bir yemek çadırı, bir sağlık hizmetleri çadırı, bir kamp çadırı ve bir organizasyon alanı bulunmaktadır.

Kahkaha yorgun olsa da, akşamların ağrıları ve ağrıları yüksek olsa da, ETR'nin en unutulmaz anlarından bazıları bu derme çatma köylerde bulunur.

Yarış Günü

Altı aylık hazırlıktan sonra büyük gün sonunda gelir. Altı aşamanın her biri bir grup olarak başlar. Katılımcılar, başlangıç ​​kontrolörlerini kontrol ederler, yol için birkaç enerji çubuğu alırlar, daha sonra yol rehberinde belirtilen rotayı takip ederler. Su, gün boyunca belirlenmiş yerlerde dağıtılmaktadır.

Her aşama, yolun zorluk derecesine göre belirlenen azami bir zaman dilimi içerisinde tamamlanmalıdır. Limit saatinden önce kontrol noktalarını veya bitiş çizgisini geçmeyen koşucular yarışa devam edebilir, ancak genel final sıralaması için puan alamazlar.

Everest Trail Yarışı her şeyi test eder. Kasların. Zihinsel becerin. Kendi kendine yeterliliğin. Korkusuzluğun. Ve evet, arkadaşların girmek için deli olduğunu düşünecekler.

Ama kız arkadaşlarıyla birlikte pilates sınıfına riskli bir atletik istismar olarak katılmayı düşünürken, dünyanın en seçkin sporcularına başka hiçbir şeye benzemeyen bir maceraya katılacaksınız. Ömür boyu palavra hakları, garantili.

Ilginç Haberler

HAO Tasarım Stüdyosu Tarafından Taiwan Loft

Studio Moore tarafından Hall House

Ortak, Kobe & Sam Rockwell Tüm Erkekler Smokin Sonraki Büyük Şey Giyiyor

Haftanın En İyi Giyinen Erkekleri. Jason Derulo, Ryan Reynolds ve Terry Crews