İnsanların neden sakal ürettiğine dair bilimsel neden

Anonim
Dünyanın en ateşli oduncusu gibi görünmekten başka, senin gelişmekte olan kılların senin için ne yapıyor? Yüzdeki saçların bir eşi çekmekle bir ilgisi olduğunu düşünmek kolay, ancak bilim, erkeklerin sakalları neden büyüttüğünün ardında daha karmaşık bir evrimsel akıl yürütmenin olduğuna inanıyor.

“Erkekler ve kadınlar arasındaki farkları gördüğümüzde, ” diyor The Conversation, “açıklama genellikle cinsel seçim yoluyla evrime doğru kayıyor - bu da eşleşme fırsatlarını artıran özelliklerden yanadır.”

Sakallar söz konusu olduğunda sadece bir problem var: hiç kimse aynı fikirde değil. Bazı araştırmalar, kadınların biraz sakalını, hatta bir kısmını, diğerlerinin ise temiz traşlı görünüm için bir tercih bulduklarını buldu.

Tutarlı kanıtların olmaması, sakalların evrimleştiği sonucuna varmak imkansızdır çünkü kadınlar onları kazarlar. Bunun yerine, araştırmacılar ikinci tip bir cinsel seçimin oyunda olduğuna inanıyorlar. Yeniden üretmenin cazip olması yeterli değil - aynı zamanda çiftleşme fırsatları için aynı cinsiyetten rekabet etmek zorundasınız. Ve fırçanın kullanışlı olabileceği yer burası.

Çalışmalar, her iki cinsiyetin de erkekleri sakallı, daha yaşlı, daha güçlü ve daha saldırgan olarak algıladığını tekrar tekrar bulmuştur. Ayrıca, baskın erkeklerin rakiplerini korkutmak suretiyle daha fazla çiftleşme fırsatı sağladığını biliyoruz. Matematiği yap: sakal eşittir eşitlik, baskınlık bayanlar ile daha iyi şanslar.

“Bir arkadaşı çekmek ve başkalarıyla rekabet etmek arasındaki gerilim sadece sakallara ve seslere uygulanmaz” diye devam ediyor The Conversation. “Erkekler ortalama olarak, kadınların istedikleri kadınlara göre daha kaslı olmaları gerektiğini düşünürken, kadınların ortalama olarak daha ince olmaları ve erkeklerin istediklerini bildirmekten daha fazla makyaj almaları gerektiğine inanıyor.”

Başka bir deyişle, Mars ve Venüs, diğer gezegenin istediği şeylerin korkunç yargıçlarıdır ve bu, içgüdülerimizin akranlarımızla rekabet etmemize daha fazla odaklanması nedeniyle olabilir.

Ilginç Haberler

HAO Tasarım Stüdyosu Tarafından Taiwan Loft

Studio Moore tarafından Hall House

Ortak, Kobe & Sam Rockwell Tüm Erkekler Smokin Sonraki Büyük Şey Giyiyor

Haftanın En İyi Giyinen Erkekleri. Jason Derulo, Ryan Reynolds ve Terry Crews