Avrupa'nın En İyi Sokak Sanatını Görmek İçin Nerede

Anonim

Avrupa, dünyanın en ünlü sanat müzelerinin çoğuna ev sahipliği yapmaktadır, ancak kıtanın en havalı eserleri herhangi bir kurumda bulunamaz. Bunun yerine, kültürün içinden çıkarılan kültür akbabaları, Avrupa'nın en iyi sokak sanatını deneyimlemek için gizli sokakları, yıpranmış binaları, terk edilmiş depoları, boş metro tünellerini ve diğer olası olmayan mekanları ziyaret eder.

Grafiti ve sokak sanatçıları dünyayı tuvallerine dönüştürüyor, mülayim duvarları şehrin ruhunu sergilenen yaratıcı yaratımlara dönüştürüyor. Bazı parçaları artık galerilerde yer almakta ve milyonlarca satıyor olsa da, onlara bakmak için en iyi yer cadde olarak kalmaktadır. Doğal yaşam alanlarında bir kültür enjeksiyonu için jonesing iseniz, aşağıdaki şehirler Avrupa çapında sokak sanatı tespit etmek için en iyi arasındadır.

Bristol, İngiltere

Bir Budding Banksy'nin başlangıcını yaptığı İngiltere şehri Bristol ile başlıyoruz. Anonim sanatçının en tanınmış eserlerinden birçoğu ilk olarak burada ortaya çıktı ve popülerliği vandalizm hakkındaki yerel kurallarda bir rahatlama getirdi. Bugün Bristol, Avrupa'nın en büyük sokak sanatı ve grafiti festivali UpFest'e ev sahipliği yapıyor ve tüm dünyadaki sanatçıları kendi vizyonlarını duvarlarına eklemek istiyor.

Berlin, Almanya

Berlin Duvarı'nın yıkılışıyla, şehrin hüzünlü komünist kısmını güzelleştirmek için sanatçıların akınına uğradı. Berlin, Avrupa'nın en büyük sokak sanatı sanatına sahip, en ünlü Doğu Yakası Galerisi'nde. Galeri, Berlin Duvarı'nın doğu tarafında boyanmış, dünyanın dört bir yanından sanatçıların 100'den fazla eserini sergiliyor. Berlin'in gözde Kreuzberg semti de sokak sanatı lekelenmesi için mükemmel bir yerdir.

Barselona, ​​İspanya

Barselona'nın sokak sanatı ile olan ilişkisi her zaman düzgün olmamıştı, ancak İspanyol kenti, şehir sanatının en iyi yerlerinden biri haline geldi. 90'larda, Barselona sokak sanatçılarının çalışmalarını memnuniyetle karşılayan ilk şehirlerden biriydi. Yetkililer 2006 yılında kısıtlayıcı yasalarla hareketi caydırma girişiminde bulundular, ancak sanatçıların yankı yaratma korkusu olmadan yaratabilecekleri “özgür duvarlar” ortaya çıktı.

Lizbon, Portekiz

Lizbon'da sokak sanatı bulmak için uzaklaşmak zorunda değilsin. Hacim ve çeşitlilik çarpıcı, çünkü kent, kent sanatını desteklemek ve sanatçılarla işbirliği yapmak için resmi bir çaba harcıyor. 2010 yılında başlatılan CRONO Projesi, yerel ve uluslararası sanatçıları Lizbon'un sahipsiz binalarını başyapıtlara dönüştürmeye teşvik etti. Kentin sokak sanatı sahnesi o zamandan beri küresel ilgi topladı.

Paris, Fransa

Fransız başkenti Louvre için bilinebilir, ancak sanat ortamı bir müzenin duvarlarının çok ötesine uzanır. Paris 60'lı yıllarda sokak sanatının ortaya çıkışının en ileri noktasındaydı ve türün en büyük yıldızlarının çoğunu doğurdu. Blek le Rat, Jef Aerosol, JR ve Invader, kenti haritaya koyan sanatçılardan sadece birkaçı.

Brüksel, Belçika

Brüksel'in en ünlü sokak sanatı, popüler Belçikalı çizgi romanların motiflerini betimleyen birçok büyük duvar resmiyle çevrili bir yol olan Çizgi Roman Rotası üzerinde bulunabilir. Proje, 1991 yılında Belçika Comic Strip Center ile işbirliği içinde yerel makamların inisiyatifiyle başladı. Artık Tenten'in Maceraları, Şanslı Luke, Gaston ve daha pek çok sahneden oluşan 50'den fazla büyüleyici esere ev sahipliği yapıyor.

Reykjavik, İzlanda

Reykjavik çevresinde yürüyüş yapmak her fırsatta taze işler ortaya koymaktadır. İzlanda'nın başkenti, grafiti için nispeten gevşek yaklaşımı sayesinde gelişen ve sürekli gelişen bir sokak sanatı sahnesine sahiptir. Son yıllarda yasalar sıkılaşmış olmasına rağmen, sanatçılar mallarını mülk sahiplerinin duvarlarına boyamak ya da işletmelerden komisyon almak için izin istemek suretiyle ticaret yapmaya devam ediyorlar.

Roma, İtalya

“Roma sanatı”, Michelangelo'nun klasik heykelleri ve tavanlarıyla sınırlı değildir. Şehrin dört bir yanına büyüyen sokak ve grafiti sanatı, kısmen yerel kültür örgütlerinin yenileme çabalarıyla desteklendi. Roma'nın marjinalleşmiş mahallelerinin çoğuna, şimdi onları süsleyen duvar resimleri nedeniyle yeni bir yaşam verildi. Pigneto, Roma'nın alternatif kültürünün merkez üssü olup, Berlin'deki Kreuzberg ve Bushwick'le karşılaştırmalar yapmaktadır.

Londra, Birleşik Krallık

İngiltere'ye döndük, bu sefer İngiliz başkentine gittik. Londra, sokak sanatının ilk yıllarından beri kentli karalayanlar için bir üst tuval olmuştur. Bir çok Banksy'nin ikonik eserleri burada bulunabilir, ancak Londra'nın duvarlarındaki cesaretini göstermek için tek büyük isminden çok uzakta . Şehrin en etkileyici parçalarının yanı sıra ünlü Leake Street tüneli için Shoreditch, Brixton ve Camden'ı keşfedin.

Lodz, Polonya

Avrupa tekstil endüstrisinin merkezi olan Lodz, Avrupa'nın en iyi sokak sanatlarından bazılarına ev sahipliği yapıyor. Gizli Polonya gemisi, 2009 yılında bir kültürel canlandırma girişimi başlattı. O zamandan beri, Urban Forms Gallery, heykeller ve diğer tesislerin yanı sıra, şehir etrafında 20'den fazla büyük ölçekli resim sergiliyor. Eserlerin listesi, evde yetiştirilen yetenek ve Os Gemeos gibi uluslararası isimlerin bir karışımını sunuyor. Ciddi sokak sanatı hayranları, bu gelişmekte olan etkin noktayı özleyemezler.

Ilginç Haberler

HAO Tasarım Stüdyosu Tarafından Taiwan Loft

Studio Moore tarafından Hall House

Ortak, Kobe & Sam Rockwell Tüm Erkekler Smokin Sonraki Büyük Şey Giyiyor

Haftanın En İyi Giyinen Erkekleri. Jason Derulo, Ryan Reynolds ve Terry Crews